V3 Bilişim A.Ş

Az satılan ürünlerin satışlarını artırmak için ipuçları

Bazen, internet sitenizdeki bazı ürünlerin satışları beklediğiniz gibi gerçekleşmeyebilir. Dropshipping yöntemi kullanmıyorsanız ve bu ürünlerin stoğunu tutuyorsanız, bu ürünlerin satışının olmaması ciddi anlamda size zarar verebilir.

Hem stok maliyetleriniz artar hem de bu ürünü stoklarınızda tutmak için ödediğiniz para da boşa gitmeye başlar ve yavaş yavaş zarar etmeye başlarsınız.

Bu durumun farklı sebepleri olabilir. Ürünle ilgili yeterli bir reklam çalışmaması yapmamış olabilirsiniz, tüketiciler bu ürüne ilgi göstermemiş olabilir ya da site üzerinde ürün açıklamaları ve görselleri yeterli olmadığı için, tüketicilerin dikkatini çekmemiştir. Bunların yanı sıra fiyatlandırma politikasında da bazı sorunlar yaşanmış olabilir. Ancak, son çare olarak deneyebileceğiniz bazı taktikler bulunuyor.

Bu yazıda, az ya da hiç satılmayan ürünlerin satışlarını artırmak için yararlanabileceğiniz bazı ipuçlarını sizinle paylaşacağız.

Fiyat karşılaştırma sisteminden yararlanın

Fiyat karşılaştırma işini tüketicilere bırakmanız gerekmiyor. Bunu, onlar için siz de yapabilirsiniz. 1990’larda yapılan bir pazarlama çalışmasında, Williams Sonoma isimli firma 275 dolar fiyatındaki ekmek makinesini satmak için, bu ürünü daha kaliteli ve daha üst bir model olan 429 dolarlık bir makine ile kıyaslayarak tüketicilere sundu.

Yapılan çalışma sonrasında, tüketiciler daha ucuz olan modeli tercih ederek, satın almaya başladı. Bunun nedeni ise, 275 dolar tek başına oldukça pahalı geliyordu ve tüketicilerin kıyaslayabileceği herhangi bir referans noktası yoktu. Ancak onlara karşılaştırma yapabilecekleri bir referans verdiğinizde, onların satın alma kararlarını kolaylaştırırsınız.

Bu pazarlama taktiği, uzun zamandır birçok farklı sektörde kullanılıyor ve şirketlere bekledikleri sonuçları veriyor.

Farklı indirim modelleri deneyin

Ürün fiyatında doğrudan indirime gitmektense, farklı indirim modelleri deneyerek ürünü öne çıkartmak daha etkili olabilir. Ürünün piyasa fiyatını bilen tüketiciler, göze çok çarpan bir indirimle karşılaştıklarında, ürünle ilgili bir sorun olduğunu düşünebilirler. Bu durumda da marka güvenilirliğinize zarar verebilirsiniz.

Bunun yerine deneyebileceğiniz bazı yöntemler var. Bu yöntemlerden birkaçını burada sizinle paylaşacağız ve siz de kendi yöntemlerinizi deneyerek, sonuçları bekleyebilirsiniz.

  • Üye ol ve yüzde X indirim al: Site ya da e-posta abone üyeliği karşısında tüketicilere belli miktarda bir indirim sağlayabilirsiniz. Örnek olarak, tüketicilere, abone olmaları karşılığında yüzde 10’luk bir indirim sağlayarak, onları satın almaya yönlendirebilirsiniz.
  • Toplu alımlarda indirim sunun: Bazı ürünlerin satışları tek seferlik olabilir; ancak devamlı olarak tüketicilerin ihtiyaç duyacağı ürünler için, toplu alışverişleri teşvik edebilirsiniz. Ürün adet fiyatının yanı sıra, toplu alımlarda tüketicilerin ne kadar kar edeceklerini onlara sunabilirsiniz.
  • Ücretsiz kargo ve hızlı teslimat seçeneği sunmak: Bu indirimlerin yanı sıra, bu ürünlere ücretsiz kargo ve hızlı teslimat seçeneği sunmak da satışlarınızı artırabilir. Zaten deponuzda bulunan ürünler olduğu için, bu ürünleri aynı günde kargo hizmetiyle müşterilerinize sunabilir ve aynı zamanda, ücretsiz kargo hizmetiyle beraber bunu destekleyerek, onları satın almaya yönlendirebilirsiniz.

Limitli ürün taktiğinden yararlanın

Özellikle fırsat sitelerinin kullandığı bu taktik, tüketicilerde ürünleri kaçırma ve satın alamama korkusu yaratıyor. Bu duyguya yönelik çalışmalar yapmak bu ürünleriniz satışlarınızı etkileyebilir.

Ürün sayfalarında tüketicilerin kolay görebilecekleri ve dikkatlerini çekebileceği bir alana “limitli stok” gibi bir uyarı koymak ve ürünün yakın zamanda tükeneceğini belirtmek, tüketicilerde bir korku hissi uyandırabileceği için, onların satın alma kararlarını etkileyebilir.

Ana sayfanız üzerinde de bazı yeni bölümler oluşturarak, stoğu limitli ürünlerinizi öne çıkartarak, bu ürünlere doğrudan ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kalan ürün adet sayısını yazmak da tüketicilerin dikkatini çekecektir.

Bu ürünleri zaman limitli kampanyalara dönüştürerek, ürünlerin daha çok ilgi görmesini de sağlayabilirsiniz. Tüketiciler, bu tür zaman ve stok limitli ürünlere daha çok ilgi gösteriyorlar. “Bir ürüne sahip olamama” bilinci yaratmak, tüketicilerin ürünlere olan bakış açısını ciddi oranda etkiliyor.

İletişim

Satış: +90 (532) 200 9852
Satış: +90 (212) 982 7105
Satış: +90 (850) 532 7008
Destek: +90 (545) 561 9207
Jooble:Türkiye iş ilanları

Bize Yazın

V3 Bilişim Anonim Şirketi

Mall Of İstanbul The Office Kat:17 No:136 Başakşehir / İstanbul

Mersis Numarası: 922118748000001